Tymai sparčiai plinta

TYMAI SPARČIAI PLINTA

Kas yra tymų infekcija?

  • Tymai - tai ūmi, itin užkrečiama sisteminė odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Po kelių dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Sergant tymais dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais tymai gali sukelti encefalitą.
  • Tymų infekcijos šaltinis - sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis.

Kaip apsisaugoti nuo tymų infekcijos?

  • Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas ir imuninės atminties mechanizmai, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Visi vyresni nei 30 m. amžiaus asmenys pagal anksčiau galiojusius vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius galėjo būti paskiepyti, tačiau tik viena vakcinos doze, dėl to nepakankamai apsaugoti ir imlūs šiai ligai.
  • Vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15-16 mėn. ir 6-7 m. amžiaus nemokamai valstybės lėšomis. Taip pat nemokamai skiepijami ir suaugusieji (neskiepyti, nepilnai skiepyti (skiepyti 1 kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcinos doze), nesirgę asmenys), kontaktavę su sergančiais tymais, tačiau šiuo atveju skiepas apsaugos, jeigu asmuo spės pasiskiepyti per 72 val. nuo galimo kontakto. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina. 
  • Poekspozicinė imunoprofilaktika turi būti rekomenduojama visiems susirgusiojo tymais šeimos nariams, jei manoma, kad jie gali būti imlūs tymams (neskiepyti, nepilnai skiepyti, nesirgę).
  • Jei nežinote, ar nuo tymų esate paskiepytas, baiminatės, kad imunitetas tymams gali būti silpnas, arba esant neaiškiai ligos anamnezei, galite išsitirti, ar yra antikūnų prieš tymus (tymų virusas IgG), kurie parodo imunitetą tymams. Jei antikūnų nerandama, rekomenduojama pasiskiepyti.
  • Norintieji išsitirti imunitetą tymams ar pasiskiepyti, turi kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją.