Atopinis dermatitas


Atopinis dermatitas – tai lėtinė odos liga, pasireiškianti uždegimu, niežėjimu ir atsirandančiais išbėrimais, susijusi su asmeniniu ir šeiminiu polinkiu sirgti ne tik dermatitu, bet ir astma bei alergine sloga.

Žodis "dermatitas" reiškia odos uždegimą, o atopiniu pavadintas todėl, kad neturi nuolatinės vietos, tad "vaikšto" po visą kūną apsistodamas ten, kur jam labiausiai patinka. Nors tai daugiau – mažų vaikų liga, pastaruoju metu ji diagnozuojama 2–3% suaugusiųjų. Tyrimų duomenimis, atopiniu dermatitu paprastai serga 5–15 % vaikų nuo 6 mėnesių iki 6 metų amžiaus.

Atopinis dermatitas - tai uždegiminė liga, kurios tikrosios priežastys nėra žinomos, tačiau, be kitų ligą galinčių sukelti veiksnių, didelę įtaką turi paveldimumas. Noras kasytis bei odos išsausėjimas ir yra vieni pagrindinių atopinio dermatito reiškinių. Atopinį dermatitą gali sukelti ir ligą paūminti:

 • įvairūs maisto alergenai (karvės pienas, kiaušiniai, riešutai ir t.t.),
 • ore esantys alergenai (žiedadulkės, grybelių sporos, drėgnų patalpų pelėsis),
 • namų aplinkos alergenai (dulkių erkės, naminiai gyvūnai),
 • cheminiai ir fiziniai dirgikliai (skalbimo priemonės, sintetiniai drabužiai),
 • staigi oro drėgmės bei temperatūros kaita,
 • kai kurie medikamentai,
 • stresas, kuris ypač pablogina ligos eigą.

Susirgus atopiniu dermatitu, kūdikiams ir mažyliams vaikams paprastai beria skruostus,kaktą, ausų kaušelius, rankų ir kojų tiesiamuosius paviršius. Vyresniems vaikams ir paaugliams oda labai išsausėja ir niežti, pažeidžiami galūnių lenkiamieji paviršiai: alkūnės, pakinkliai, riešai, tiesiamieji plaštakų paviršiai. Sergantieji atopiniu dermatitulabai imlūs bakterinėms odos infekcijoms, gali susirgti bronchų astma, alerginiu rinitu.

Nustačius atopinį dermatitą, dėl niežtinčios ir išsausėjusios odos, būtina speciali ir labai kruopšti jos priežiūra. Prausimuisi reikėtų naudoti gydomuosius muilus, aliejinius skystus muilus. Po išsimaudymo per 3 minutes, būtina odą pasitepti – specialiu drėkinamuoju kremu ar losjonu, skirtu niežtinčios ir išsausėjusios odos priežiūrai. Ypač tinka preparatai su šlapalu, kuris mažina odos niežulį ir turi silpną antimikrobinį poveikį. Tepti būtina ne tik niežtinčias vietas, bet visą kūną – nuo galvos iki kojų. Persavaitę vaikams tokio kremo reikia apie stiklinę, o suaugusiesiems apie pusę litro.

Pagrindinis atopinio dermatito gydymo tikslas – išsaugoti odos riebumą, nes būtent tuomet sumažės odos sausėjimas ir niežėjimas. Norint palengvinti ligos eigą ar nuo jos apsisaugoti, reikia:

 • odos priežiūrai nuolat vartoti specialių kremų,
 • tai yra vengti alergiją sukeliančių produktų,
 • vengti odą dirginančių medžiagų,
 • kad būtų apsaugotos rankos, būtina mūvėti apsaugines pirštines,
 • nevilkėti drabužių iš vilnos ar sintetinio pluošto, nes jie dirgina odą,
 • drėkinti sausą kambarių orą,
 • mažinti niežulį, vaikui trumpai nukirpti nagus, migdyti jį su pirštinėmis.

Gydant ligą svarbiausia pašalinti jos priežastis, prislopinti uždegimą vartojant tam tikrų hormoninių vietiškai veikiančių preparatų ir atkurti odos barjerinę funkciją. Atopinio dermatito tabletės nuo alergijos neveikia, nes neslopina niežėjimo. Labai klysta manantieji, kad pasveiks nusiprausę su ūkišku muilu – odos būklė tik pablogėja. Mamos dažnai pradeda pačios ieškoti priežasčių: atlieka vaikams maisto ar įkvepiamų alergenų testus, kurie yra pakankamai brangūs ir ne visada informatyvūs. Alergenų paletėse yra tik nedidelė dalis galimų dažniau pasitaikančių alergenų. Bet kokiu atveju pastebėjus odos susirgimą, dažnai besikartojančią slogą, kvėpavimo sutrikimus (astma), virškinimo sutrikimus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, odos ligų specialistą arba alergologą, kurie patars kokius tyrimus ir kokia tvarka reikia atlikti.

Alergologo konsultacijos įkainiai.

Laboratorinių tyrimų įkainiai.