Lėtinė plaučių liga prasideda "nekaltu" kosuliu rytais ...


Kosulys yra bene dažniausias rudens ir žiemos sezono negalavimas, kuris gali varginti bet kokio amžiaus žmones. Nuo dažno ar ilgo kosėjimo įskausta ne tik gerklę, bet ir visą krūtinę. Atėjus rudeniui pasibaigia atostogos ir vaikai vėl susitinka su darželio ar klasės draugais, pareigomis, darbais bei, deja, atgijusiais rudeniniais virusais ir bakterijomis. Prasideda slogų, kosulių maratonas: žmonės eina į vaistines ir poliklinikas šnirpšdami, švokšdami, krenkšdami, kosėdami ar net vos prakalbėdami. Prie pulmonologo kabineto laukia sergantys bronchine astma vaikai, kuriems oro temperatūros kaita, virusinės infekcijos, naujos emocijos sukelia ligos paūmėjimą.

Kosulys – ankstyvas simptomas daugelio ligų, negydomos jos progresuoja. Nors daugelis mano, kad kosulį sukelia tik peršalimo ligos, virusinė infekcija, tačiau reikėtų žinoti, jog ilgą laiką kosulio kamuojami žmonės gali sirgti ir sunkesnėmis ligomis. Jei atsirado varginantis kosulys – skauda krūtinę, trūksta oro, jeigu kosėjama ilgiau nei dvi savaites ir paskui kankina greitesnis, triukšmingas kvėpavimas, gali būti labai rimta patologija. Kosulys gali būti plaučių uždegimo, širdies ir kraujagyslių ligų, auglių, infekcijų ar net plaučių, bronchų vėžio pranašas. Jeigu kosulys virusinės ar bakterinės kilmės, žmogus karščiuoja, svarbu, kad tai nebūtų perduodama aplinkiniams. Tokiu atveju reikėtų vengti žmonių susibūrimų. Jeigu to padaryti nepavyksta, svarbu bent jau užsidengti servetėle burną ir nosį čiaudint ar kosėjant. Taip pat reikėtų pasistengti, kad išskyrų nepatektų ant rankų, jas dažnai reikia plauti. Kosulys gali būti įvairus, tad tik specialistai gali nustatyti tikrąją jo priežastį. Tokiais atvejais į gydymo įstaigą kreiptis yra būtina, nes labai svarbu gydyti ne simptomą – kosulį, o jį sukėlusią priežastį – pagrindinę ligą. Būtina kreiptis į medikus pakitus kosulio pobūdžiui, jei jis dažnesnis, daugiau skreplių, jų spalva pasikeitė. Į gydytojus būtina kreiptis ir tada, kai kosulys vargina vaikus iki dvejų metų. Net ir vitamino D bei kalcio kiekio kraujyje sumažėjimas gali sukelti gerklų susiaurėjimą, todėl pasunkėja kvėpavimas. Ypač pavojingas vadinamasis „lojantis“, laringitinis kosulys, būdingiausias būtent vaikams. Tėvai privalo žinoti, kad, vaikui pradėjus šitaip kosėti, negalima laukti nė minutės – reikia kuo skubiau kreiptis į gydytojus, nes delsimas gali sukelti komplikacijų.

Kosulys – tai ligos simptomas. Kosulio priežastys gali būti įvairios. Tik gydytojas gali nustatyti kosulį sukėlusią ligą ir paskirti gydymą. Nustatyti kosulio priežastį ne visada lengva. Kartais reikia instrumentinių tyrimų, kurie atliekami tik gydymo įstaigoje. Žmonėms, norintiems išvengti plaučių ligų, kasmet profilaktiškai reikėtų išsitirti kvėpavimo takų funkciją. Efektyviausias būdas, padedantis nustatyti obstrukcinio bronchito pradžią - spirometrija. Tai tyrimas, kai specialiu prietaisu yra patikrinama, kaip funkcionuoja plaučiai, kartu nustatoma ar nėra kvėpavimo takų susiaurėjimo. Spirografija atliekama kompiuterizuotai, tad iškart yra žinomi ir tyrimų rezultatai, pagal kuriuos gydytojas ne tik diagnozuoja ligą, bet ir nustato, kaip toli ši yra pažengusi. Kvėpavimo takų funkcijos ištyrimas spirografu trunka vos kelias minutes. Pacientui, kuriam yra atliekama spirografija, tereikia giliai įkvėpti ir pilnai iškvėpti orą į prietaiso daviklį.

Testas pacientams

Pulmonologijos medicinos daktaro G. A. Norvaišos teigimu, profilaktiškai išsitirti kvėpavimo takų funkciją reikėtų ne tik rizikos grupei priklausantiems žmonėms, pavyzdžiui, rūkaliams, bet ir tiems, kurie nesmarkiai kosti, kartais skrepliuoja ar pan. Jeigu teigiamai atsakysite bent į du pateiktus klausimus, žinokite, kad jums būtina pasidaryti spirografiją, t.y. išsitirti kvėpavimo takų funkciją:

  • Ar dažnai kosėjate?
  • Ar sunkiai kvėpuojate?
  • Ar dažnai skrepliuojate?
  • Rūkote arba esate rūkęs?
  • Ar jūsų darbo vieta yra gerai vėdinama?
  • Ar jums per 40 metų?

Dažnai sergantiems plaučių ligomis yra sudaryti programiniai tyrimai.

Lėtinė plaučių liga prasideda "nekaltu" kosuliu rytais!!!

Pulmonologo konsultacijos įkainiai