Mažakraujystė

 

Kraujas perneša deguonį iš plaučių į visas kūno ląsteles. Deguonį sujungia raudonas baltymas hemoglobinas, esantis raudonuosiuose kraujo kūneliuose (eritrocituose). Jei hemoglobino yra mažiau nei 120 gramų litre kraujo, tai kūno ląstelės gauna nepakankamai deguonies - tai ir yra mažakraujystė. Dažnai vartojamas graikiškos kilmės mažakraujystės atitikmuo - anemija.

Išsekus geležies atsargoms organizme hemoglobino pagaminama nepakankamai. Tuomet kraujas negali pernešti deguonies tiek, kiek reikia. Tai - mažakraujystė (anemija).

Organizmas stengiasi kraują naudoti svarbiausiems žmogaus organams, o odai jo lieka mažiau: oda, akių baltymai, dantenos, burnos gleivinė ar nagai gali būti balkšvi. Širdis dirba stipriau, todėl širdies ligomis sergantiems žmonėms gali pablogėti sveikata ar net pradėti skaudėti krūtinėje. Žmogus gali jausti pulsą galvoje, ypač gulint tam tikroje padėtyje. Staiga atsistojus akims neužtenka kraujo, todėl akyse aptemsta, raibuliuoja, pilasi kibirkštys ar rodosi "muselės". Staiga atsikėlus galima apalpti. Dėl ilgalaikės deguonies stokos smegenims žmogus tampa dirglus, pasyvus, mieguistas, sutrinka atmintis ir dėmesys, nukenčia intelektas. Galima nemiga. Tačiau dažniausias smegenų simptomas - galvos svaigimas, dėl kurio sutrinka kūno koordinacija. Žmogus gali nugriūti ir pavojingai susižeisti. Užlipus laiptais ar greičiau paėjus mažakraujystės varginamas žmogus pradeda greitai kvėpuoti ar net dusti. Tai dažniausiai pasitaikantis anemijos požymis.

Jei feritino kraujyje trūksta, tai trūksta ir geležies. Tiek feritiną, tiek geležį kraujyje galima išmatuoti ir diagnozuoti geležies stoką.

1 iš 4 mažakraujystės atvejų sukelia ne geležies stoka, bet lėtinė liga: vėžys, infekcija ar neinfekcinis uždegimas. Šiais atvejais nereikėtų skubėti skirti geležies preparatų mažakraujystės gydymui, o reikėtų išmatuoti feritino koncentraciją kraujyje. Sergant minėtomis lėtinėmis ligomis feritino pakanka - reikėtų pirmiausia gydyti lėtinę ligą, o geležies preparatus vartoti labai saikingai. Paprastai pirmiausia reiktų kreiptis į šeimos gydytoją arba vidaus ligų gydytoją.

Pasitaiko, kad eritrocitai yra normalaus dydžio, juose pakanka hemoglobino, tačiau kraujyje pačių eritrocitų yra mažai. Taip atsitinka staiga nukraujavus, sutrikus jų gamybai organizme ar pradėjus eritrocitams irti kraujyje.

Norma: vyrams 10.6 – 28.3 mmol/l; moterims 6.6 – 26.0 mmol/l.

Norma: vyrams 30 – 400 mg/l; moterims 15 – 150 mg/l; vaikams nuo 3 mėn. iki 16 m. 20 – 200 mg/l; nuo 2 mėn. iki 3mėn. 80 – 500 mg/l; vieno mėn. 150 – 450 mg/l.