Truputis žinių apie skydliaukę

Skydliaukės hormonai


Konsultuoja gydytoja endokrinologė Danguolė Jankuvienė

Skydliaukė – yra kaklo priekinėje srityje ir gamina hormonus, kurie reguliuoja visą medžiagų apykaitą. Ši liauka atsakinga už širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, odos būklę, nervų sistemos funkcijas, cholesterolio lygį, kaulų tvirtumą, žarnyno, inkstų, lytinę veiklą ir kt. Jei skydliaukės hormonų kiekis per mažas, žmogus serga hipotiroze. Ši liga Lietuvoje yra labiausiai paplitusi. Ligonis jaučia bendrą silpnumą, būna blogos nuotaikos, vangus, mieguistas, didėja svoris, nuolat jaučia šaltį, sausėja oda, nuolat užkietėja viduriai, moterims sutrinka menstruacijos. Jei skydliaukės veikla padidėjusi, sergama hipertiroze. Jos požymiai: energijos antplūdžiai, karščio jutimas, dirglumas, nervingumas, rankų drebulys, širdies permušimai, svorio kritimas, viduriavimas, gūžys, išverstakumas ir kt. Esant hipertirozei, pagrindinė medžiagų apykaita padidėja 30-60 proc., palyginus su norma. Skydliaukės ligos – vienos iš labiausiai paplitusių visame pasaulyje. Moterys šiomis ligomis serga daug dažniau nei vyrai. Skydliaukės hormonų tyrimai   suteikia daug informacijos ne tik susirgus, bet ir užkertant ligai kelią.

Tirotropinas (TTH)

Skydliaukės hormonų sintezę ir sekreciją reguliuoja priekinės hipofizės (posmegeninė liauka) dalies gaminamas tirotropinis hormonas (TTH). Tai vienas svarbiausių skydliaukės funkcijos rodiklių. Pacientams, kurių pagumburio ir hipofizės funkcija nesutrikusi, TTH koncentracijos matavimas šiuolaikinėmis technologijomis leidžia įvertinti bendrą skydliaukės būklę. Tai pirmas tyrimas reikalingas skydliaukės aktyvumui įvertinti.  Padidėjusi TTH reikšmė (nuo 3 iki 100 kartų daugiau už normą) rodo nepakankamą skydliaukės funkciją (pirminę hipotirozę). TTH padidėjimas gali būti susiję su hipofizės navikais ar cholesterolio kiekio padidėjimu. Sumažėjusi TTH reikšmė – skydliaukės funkcijos padidėjimo (pirminės hipertirozės) rodiklis. TTH sumažėjimas gali būti susijęs su hipofizės navikais, traumomis, sunkiomis lėtinėmis ligomis.TTH norma suaugusiems: 0,4-4,0 mU/l.  Atliekant TTH tyrimą, reikia atkreipti dėmesį į paros ritmo svyravimus: didžiausias kiekis 2-4 val., mažiausias – 17-18 val.

Laisvas tiroksinas (FT4)

Skydliaukė sintetina ir sekretuoja hormonų tiroksino (T4) ir trijodtironino (T3) mišinį, kurie yra svarbūs normaliam organizmo vystimuisi ir medžiagų apykaitai. Esant sumažėjusiai ar padėjusiai tirotropino (TTH) reikšmei, būtina nustatyti  laisvą tiroksiną (FT4). Tai vienas svarbiausių skydliaukės patologijos testų.  FT4 yra antras pagal svarbą tyrimas po TTH skydliaukės funkcijai įvertinti. Laisvo tiroksino padidėjimas ir tirotropino sumažėjimas yra  padidėjusios skydliaukės funkcijos (hipertirozės)  rodiklis. FT4 sumažėjimas ir TTH padidėjimas  rodo nepakankamą skydliaukės funkciją (hipotirozę). FT4 norma:  0,8-1,9 ng/dL.    

Laisvas trijodtironinas (FT3)

Tai hormonas, pasižymintis panašiu į tiroksiną periferiniu poveikiu. Dauguma organizmo ląstelių FT4 paverčia į biologiškai aktyvesnį FT3. Didžioji šio hormono dalis susidaro ne skydliaukėje, bet periferijoje (kepenyse, inkstuose, jungiamojo audinio ląstelėse). Jei TTH sumažėja, o FT4 padidėjimo nerandama, būtina nustatyti laisvą trijodtironiną (FT3). Esant hipertirozei (TTH sumažėja, FT4 padidėja), beveik visada padidėja ir laisvas trijodtironinas. Tačiau apie 5-7 proc. atvejų padidėja tik  vienas hormonas – FT3. Tada nustatoma tipiška FT3 toksikozė. Įvairiais literatūros duomenimis, ji maždaug 20-100 kartų retesnė, nei FT4 tirotoksikozė. FT3 norma: 1,8-4,2 pg/mL.  

Antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę (ATPO) 

Dauguma skydliaukės ligų yra autoimuninės kilmės. Autoimuninio proceso metu gaminami Anti-TPO antikūnai (ATPO), nukreipti prieš skydliaukės specifinį baltymą – skydliaukės peroksidazę. Anti-TPO yra dažniausiai naudojamas rodiklis autoimuninėms skydliaukės ligoms diagnozuoti ir sekti. Ankstyvas ATPO nustatymas leidžia laiku diagnozuoti autoimuninį procesą tokioje stadijoje, kai ryškios skydliaukės patologijos dar nėra. Hipotiroze (nepakankama skydliaukės funkcija) sergama dažnai ir pagrindinė jos priežastis yra skydliaukės destrukcija dėl autoimuninių ligų. Jeigu skydliaukėje yra mazgas ir ATPO reikšmė padidėjusi, tai tas mazgas greičiausiai yra autoimuninės kilmės (būtina atlikti  citologinį skydliaukės tyrimą). Nėštumo metu ATPO nustatymas leidžia numatyti pogimdyminę skydliaukės disfunkciją. ATPO padidėjimas gali būti persileidimų rizikos veiksnys. Kuo didesnis ATPO padidėjimas nėštumo metu, tuo didesnė tikimybė, kad pagimdžiusiai moteriai bus randama autoimuninė skydliaukės patologija.  ATPO norma: <10,0-35,0 IU/mL.