Kas yra alerginis rinitas?

Alerginis rinitas tai yra lėtinė uždegiminė liga, pasireiškianti nuolatiniu nosies užgulimu, intensyvia sloga, taip pat gali atsirasti čiaudulys, nosies niežėjimas, perštėjimas. Kai kuriems žmonėms kartu su slogos simptomais atsiranda ir akių niežėjimas, perštėjimas, ašarojimas. Tai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių alerginių ligų, kankinanti įvariaus amžiaus pacientus.

Alerginis rinitas gali būti skirstomas į nuolatinį ir sezoninį:

  • Nuolatinį alerginį rinitą dažniausiai sukelia namų dulkių erkės, naminiai gyvūnai (kailis), taip pat pelėsiai;
  • Sezoninis alerginis rinitas dar yra vadinamas šienlige arba polinoze – tai žiedadulkių sukeltas alerginis susirgimas, kuris išsivysto dėl įsijautrinimo, sustiprėjusios organizmo reakcijos į alergenus, šiuo atveju augalų žiedadulkes. Šienligė, pasireiškia šiltuoju metų laiku, augalų žydėjimo periodu, t.y. nuo ankstyvo pavasario iki rudens.

Kodėl alerginis rinitas (šienligė) dažnai painiojamas su peršalimu?

Alerginio rinito metu atsiranda simptomai, primenantys peršalimo simptomus, tokius kaip nosies tekėjimas, gleivinės paburkimas, nosies užgulimas, niežėjimas, gali atsirasti čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas, spaudimas sinusų srityje. Nors abiejų susirgimų simptomai yra labai panašūs, tačiau labai svarbu suprasti, kad alerginis rinitas nėra peršalimas, kadangi jį sukelia ne įvairūs virusai, o – augalų žiedadulkės.

Kas sukelia alerginį rinitą?

Mūsų regione dažniausiai alerginį rinitą sukeltą žiedadulkių sukelia būtent beržinių medžių žiedadulkės. Beržas – vienas iš gausiausiai alergizuojančias žiedadulkes barstančių augalų. Šienligė dažniausiai pasireiškia ankstyvą pavasarį, o besitęsiant pavasariui tie simptomai gali tik stiprėti. Vasarą pasireiškianti alerginė sloga gali būti susijusi su įvairių žolių žydėjimu- galime nustatyti paciento įsijautrinimą žolių žiedadulkėms.

Alerginis rinitas yra labai nemaloni liga, kuri gali nulemti jūsų kasdienybės, įvairių darbų sutrikimą. Vaikams – tai yra liga kuri gali nulemti mokymosi sunkumus, todėl, kad vaikai neišsimiega, nosis būna nuolat užsikimšusi, jie sloguoja, jiems sunku susikaupti. Taip pat yra svarbu paminėti jog vaikams kurie serga alerginiu rinitu, ypač jei tai yra nuolatinė liga, gali atsirasti nosies polipų ar formuotis sąkandžio sutrikimai. Žmones, kurie serga labai stipriu alerginiu rinitu, reikėtų stebėti dėl astmos išsivystymo.

Kaip gydomas alerginis rinitas?

Pacientai kurie serga alerginiu rinitu gali būti gydomi keletu skirtingų metodų:

  • Vaistais į nosį;
  • Tabletėmis nuo alergijos;
  • Specifiniu gydymu – alergenų speficine imunoterapija.

Tam, kad pacientui būtų galima pritaikyti specifinį gydymą, reikalinga sužinoti, kokiam alergenui jis yra įsijautrinęs, todėl būtina atlikti alergologinius tyrimus. Tokie tyrimai gali būti atliekami kaip odos dūrio mėginiai, arba kaip tyrimai iš kraujo.

Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė, vaikų alergologė Margarita Paulauskienė

Jeigu jaučiate aukščiau įvardintus simptomus, o galbūt įtariate alerginę reakciją į kitus alergenus, rekomenduojame apsilankyti pas gydytoją Margaritą Paulauskienę, kuri padės Jums nustatyti nusiskundimų priežastis ir paskirs reikiamus tyrimus, o jei bus reikalinga – kartu aptarsite gydymo galimybes. Plačiau pasiskaityti apie gydytoją galite paspaudus čia.

Registruotis vizitui galite internetu arba telefonu +370 37 338286.

AKTUALŪS STRAIPSNIAI

Jokia alergija nepraeina savaime

Vasara – tai metas, kuomet norime pailsėti gamtoje, vakarais jaukiai praleisti laiką prie laužo, pasivaikščioti jūros pakrante. Vis dėlto, kai kurie vasarą pasitinka su nerimu – ar nepaūmės mano

Daugiau >