Kada kreiptis pas LOR gydytoją?

Įvairios ausų ligos kankina skirtingo amžiaus gyventojus: nuo pačių mažiausių iki senjorų. Dažnai pacientai pajutę pirmuosius nusiskundimus – laiku nesikreipia pagalbos pas LOR gydytoją, todėl ir tam tikrų ausų ligų gydymas tampa sudėtingas ir sekinantis procesas.

Siekiant paskatinti Jus nedelsti, pajutus pirmuosius nusiskundimus, ir kreiptis pas LOR gydytoją konsultacijai, apžiūrai ar reikiamiems tyrimams, aptarsime, kokiais atvejais būtina kreiptis pas ausų-nosies-gerklės gydytoją bei kokie dažniausiai pasitaikantys ausų susirgimai:

1. Ūminės ir lėtinės ausų infekcijos

Ausų uždegimą dažnai sąlygoja kitos ligos, sukeliančios slogą ir nosies užgulimą, pavyzdžiui, peršalimas, gripas ar alergija. Ausų infekcijos gali būti skausmingos, sukelti klausos sutrikimus, karščiavimą, galvos skausmą ir pusiausvyros praradimą.

Jei jūsų vaikas dažnai serga ausų infekcijomis, vertėtų pasikonsultuoti su ausų-nosies-gerklės specialistu. Ausų infekcijos gali turėti įtakos gebėjimui aiškiai girdėti, todėl tai gali sukelti kalbos, socialinio vystymosi vėlavimą.

2. Klausos praradimas

Tai gali būti normalus senėjimo požymis arba gali lydėti pasikartojančias ausų infekcijas. Visgi, jei pastebėsite pats, ar tai pastebės kiti šalia esantys asmenys, kad padidinate savo įrenginių garsumą arba jaučiate, kad balsai yra per tylūs ar per duslūs, užsiregistruokite konsultacijai pas ausų-nosies-gerklės spacialistą.

Pajutus staigų klausos pablogėjimą, nedelskite ir kreipkitės į LOR gydytoją.

3. Galvos svaigimas ir pusiausvyros problemos

Daugelis kūno sistemų, įskaitant vidinės ausies receptorius, turi darniai veikti kartu, kad išlaikytume pusiausvyrą. Dažniausia galvos svaigimo priežastis – tai receptorių, esančių vidinėje ausyje poslinkiai iš įprastos padėties. Žmonės dažnai patiria galvos svaigimo simptomus, kai pasikeičia galvos padėtis, pavyzdžiui, pasilenkiama, žiūrima aukštyn ar apsiverčiama lovoje. Galvos svaigimo priežastys yra įvairios, pradedant įvairiomis vidinės ausies ligomis, baigiant, vartojamų vaistų, streso, kitų organizmo ligų įtaka.

4. Spengimas galvoje ar ausyse

Spengimas ausyse, mediciniškai vadinamas tinitus. Tai pasikartojantis ausies ar galvos triukšmas be išorinio garso šaltinio poveikio, kuris trunka ilgiau nei penkias minutes ir kartojasi dažniau nei kartą per savaitę. Kai kuriems žmonėms spengimas ausyse gali būti labai varginantis ir neigiamai paveikti jų gyvenimo kokybę.

5. Lėtinis sinusitas

Sinusitas pasireiškia, kai sinusų gleivinė paburksta ir joje prasideda uždegiminis procesas. Šis paburkimas trukdo normaliam gleivių nutekėjimui ir užgula nosį. Tampa sunku kvėpuoti per nosį, gali atsirasti išskyrų iš nosies, ar padidėja odos jautrumas aplink akis.

Dažniausios lėtinio sinusito priežastys yra nosies polipai, nosies pertvaros nukrypimas, pasikartojančios kvėpavimo takų infekcijos, alergijos ar kitų ligų komplikacijos.

6. Gerklės skausmas (tonzilitas arba angina)

Tonzilitas dar kitaip vadinamas tonzilių uždegimu arba angina. Simptomai – patinusios tonzilės, gerklės skausmas, rijimo pasunkėjimas ir jautrūs limfmazgiai kaklo šonuose.

7. Padidėję kaklo limfmazgiai 

Limfmazgiai atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį organizmo gebėjimui kovoti su infekcijomis. Kakle yra daug limfmazgių, jie gali patinti arba tapti skausmingais, dažniausiai dėl bakterijų ar virusų sukeltos infekcijos. Onkologinė liga, prasidedanti galvoje ar kakle, gali išplisti į kaklo limfmazgius. Padidėjęs limfmazgis gali būti pirmasis burnos, gerklės, skydliaukės ar tam tikros rūšies kraujo vėžio požymis. Jeigu jis neišnyksta per dvi – tris savaites, pasirodykite savo šeimos gydytojui arba LOR specialistui.

8. Miego apnėja

Miego apnėja yra rimta būklė, kai miegant nuolat nustojate kvėpuoti arba kvėpuojate negiliai. Kai taip atsitinka, pradedate garsiai knarkti arba skleisti kitokius garsus. Nutrūkus kvėpavimui įvairiuose organuose ir audiniuose ima trūkti deguonies – dėl to ypač nukenčia smegenys, širdis ir imuninė sistema. Esant miego apnėjai dažnai nelaiku pabundama, ryte jaučiamas nuovargis, dieną jaučiasi mieguistas ir pavargęs, kai kuriais atvejais gali užmigti vairuodami.

9. Užkimimas trunka ilgiau nei šešias savaites

Visi esame patyrę užkimimą dėl peršalimo ar bronchito. Tačiau, jei tai trunka šešias savaites ar ilgiau, tai gali reikšti kitą medicininę problemą, pvz., gerybinius balso stygų pažeidimus arba galbūt gerklų vėžį. Šis sutrikimas ypač svarbus žmonėms, kurių profesija susijusi su dainavimu arba intensyviu kalbėjimu.

CURRENT ARTICLES

Ausys – ne tik klausos, bet ir pusiausvyros organas

Garso bangos ore sklinda 330 m/s greičiu. Pasiekusios išorinę ausį ir praėjusios pro išorinę klausomąją landą suvirpina ausies būgnelį. Būgnelio virpesius perima 3 klausomieji kauliukai: plaktukas,  kilpelė ir priekalas. Tai  mažiausi kaulai visame žmogaus

More >