Gimdos kaklelio vėžio profilaktika
Rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu padidėja moterims nuo 30 metų, o daugiausiai serga 45-55-erių metų amžiaus. Pastaraisiais metais mokslininkai įrodė, kad jo atsiradimui didžiausią reikšmę turi žmogaus papilomos virusas (ŽPV) dažniausiai plintantis lytinių santykių keliu. Nustatyta apie 150 ŽPV tipų, tačiau gimdos kaklelio vėžį dažniausia sukelia 6,11, 16 ir 18 tipų virusai. Pakitimai gimdos kaklelio audiniuose atsiranda per keletą metų. Todėl profilaktinis, laiku atliktas citologinis tyrimas padeda nustatyti ląstelių pakitimus, o tai leidžia laiku imtis gydymo. Gimdos kaklelio vėžys neturi specifinių šiai ligai simptomų.
Sergančios šia liga ankstyvoje stadijoje moterys dažniausiai neturi jokių nusiskundimų. Tačiau gali skųstis kraujavimu iš genitalijų, kuris gali reikštis po lytinių santykių, kaip sutrikęs mėnesinių ciklas ar kraujavimas menopauzėje. Diagnozė patvirtinama atliekant citologinį tepinėlį, kolposkopiją bei biopsiją ir histologinį medžiagos ištyrimą. Šie trys tyrimai laikomi gimdos kaklelio vėžio diagnostikos auksiniu standartu. Pagrindinis patikros metodas – onkocitologinis tepinėlis (PAP tyrimas, PAP tyrimas skystose terpėse) nuo gimdos kaklelio.
Tyrimas yra neskausmingas, tinkamiausias laikas jį atlikti yra 10-25 menstruacinio ciklo diena. Nesant pakitimų tyrime, testas kartojamas po trijų metų. Esant tam tikriems pakitimams, moteris siunčiama pas specialistą – akušerį ginekologą arba onkoginekologą. Taigi vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių ligos baigtį, yra nepavėluotas kreipimasis į gydytoją.
Pacientėms, prisirašiusioms mūsų klinikoje, draustoms Privalomuoju sveikatos draudimu ir patenkančioms į amžiaus grupę, nemokamai atliekama gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, kompensuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Ši programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų imtinai. 25-34 metų (imtinai) kartą per tris metus moterims atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis, o moterims 35-59 metų (imtinai) – kartą per penkis metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (AR ŽPV), jei AR ŽPV tyrimo atsakymas teigiamas – atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis skystoje terpėje.
Jeigu jaučiatės blogai, ar turite nusiskundimų, tačiau neatitinkate aukščiau nurodytų reikalavimų, visuomet galite kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nuskreips Jus reikiamo specialisto konsultacijai ar paskirs reikiamus tyrimus, arba galite kreiptis privačiai pas gydytoją akušerį ginekologą, kuris atliks apžiūrą, suteiks konsultaciją ir paskirs reikiamus tyrimus.
Dabar atsirado nauja galimybė užkirsti kelią vienai iš pagrindinių gimdos kaklelio vėžio priežasčių. Tai skiepai prieš žmogaus papilomos virusą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad vakcinos yra profilaktinės, ne gydomosios, todėl jeigu prieš skiepijantis buvo nustatyta ikivėžinių pakitimų gimdos kaklelyje, makštyje, pasiskiepijus pakitimai neišnyks ir paskiepytos moterys bus apsaugotos tik nuo ŽPV tipų, kuriais dar nėra užsikrėtusios. Skiepijimas yra tradicinė, greita ir paprasta skiepų procedūra. Injekcija yra suleidžiama į rankos raumenis.
Mūsų klinikoje prisirašiusias mergaites ir berniukus nuo 9 iki 13 metų – skiepijame nemokamai pagal skiepų kalendorių. Skiepijimą nuo ŽPV sudaro dvi dozės su ne trumpesne nei 6 mėnesių pertrauka.