Kolposkopija – kas tai?

Kolposkopija yra medicininė diagnostinė procedūra, skirta vizualiai ištirti gimdos kaklelį, taip pat makštį ir vulvą naudojant kolposkopą (tai specializuotos paskirties mikroskopas). Pagrindinis šio instrumentinio tyrimo tikslas – užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui, anksti nustatant ir gydant ikivėžinius pakitimus. 

Kolposkopija yra instrumentinis diagnostinis gydymo būdas leidžiantis iš arti, dideliu padidinimu  apžiūrėti gimdos kaklelį. Tai greitas ir paprastas būdas gimdos kaklelio ląstelių pokyčiams nustatyti.

Kaip atliekama kolposkopija ir biopsija?

Pacientė atsigula ant ginekologinės apžiūros kėdės. Gydytojas akušeris ginekologas  įveda į makštį skėtiklį, kuris praskleidžia makšties sieneles ir apžiūri gimdos kaklelį. Tyrimo metu gydytojas apiplauna gimdos kaklelį į actą panašiu tirpalu. Taip tampa lengviau matomos pakitusios ląsteles. Tuomet kolposkopu apžiūrimas gimdos kaklelis. Jei gydytojas mato kažką, kas neatrodo normalu, pasiūlo atlikti biopsiją. Tai reiškia, kad paims nedidelį audinio mėginį ir nusiųs jį į laboratoriją ištyrimui. Biopsija atliekama paimant audinio gabalėlį iš gimdos kaklelio išorės ir kitą paimant iš gimdos kaklelio kanalo. Kartais tenka paimti mėginius iš kelių vietų.

Kolposkopija ir biopsija trunka apie 5-10 minučių.

Ar kolposkopijos procedūra skausminga?

Kolposkopija yra beveik neskausminga. Galite jausti spaudimą, kai skėtiklis įstumiamas į makštį. Taip pat gali šiek tiek paperštėti, kai plaunamas gimdos kaklelis acto tipo tirpalu.

Atliekant biopsiją, galite pajausti nedidelį diskomfortą. Daugelis žmonių tai apibūdina kaip gnybtelėjimą. Kelias dienas po biopsijos iš makšties gali atsirasti rusvų išskyrų, negausiai pakraujuoti.

Ką turėtumėte žinoti prieš vizitą kolposkopijai?

Tai 2 rekomendacijos, kurių reikėtų laikytis, kad procedūra  būtų sklandesnė ir efektyvesnė:

1. Suplanuokite kolposkopiją, kada jums nebus mėnesinių arba kai kraujavimas yra nedidelis. Taip lengviau apžiūrimas gimdos kaklelis.

2. Dieną prieš vizitą neturėkite lytinių santykių ir nedėkite nieko į makštį (žvakučių, kremų).

Kolposkopijos rezultatai

Dažnai galima iš karto pasakyti, ar gimdos kaklelyje yra kokių nors nenormalių pakitimų. Bet, jei jums buvo atlikta biopsija, prireikia kelių savaičių, kol gausite rezultatus.

Kolposkopijos ir (arba) biopsijos rezultatas bus:

• normalus – maždaug 4 iš 10 žmonių neturi nenormalių ląstelių ir jiems patariama ir toliau lankytis gimdos kaklelio patikrai kaip įprasta;

• nenormalus – maždaug 6 iš 10 žmonių gimdos kaklelio ląstelėse yra nenormalių ląstelių ir gali prireikti gydymo joms pašalinti;

Jūsų gydytojas dažnai naudoja terminą CIN aptardamas biopsijos rezultatą. Tai nenormalių ląstelių medicininis pavadinimas.

Po jo yra skaičius (pavyzdžiui, CIN 1, CIN 2), rodantis tikimybę, kad ląstelės gali tapti vėžinėmis. Didesnis skaičius reiškia didesnę vėžio išsivystymo riziką, jei ląstelės liks nepašalintos.

Pakitusių gimdos kaklelio ląstelių gydymas

Gydymas rekomenduojamas, jei yra vidutinė arba didelė rizika, kad ląstelės taps vėžinėmis, jei pakitimai bus negydomi.

Yra keli paprasti ir veiksmingi gydymo būdai naudojami pakitusioms ląstelėms pašalinti:

• transformacijos zonos (pakitusios zonos) pašalinimas didele kilpa elektrokoaguliacijos būdu.

• konusinė biopsija – iš gimdos kaklelio išpjaunamas kūgio formos audinio gabalas, kuriame yra npakitusių ląstelių

Po diatermoexcizijos  tą pačią dieną galite grįžti namo. Kūgio biopsija (konizacija) paprastai atliekama taikant bendrą anesteziją (užmigdant pacientą). Tokiais atvejais gali tekti likti ligoninėje per naktį.

AKTUALŪS STRAIPSNIAI

Intymios higienos patarimai moterims

Intymi higiena – svarbi ir neatsiejama moterų sveikatos dalis. Intymios higienos priežiūra, svarbi lygiai tiek pat, kiek ir viso kūno priežiūra, tačiau turinti tam tikrų ypatybių, skirtumų, lyginant su

Daugiau >

Nėštumo nutraukimas

Nėštumo nutraukimo procedūra Dr. A. Kildos klinikoje yra mokama, atliekama pilnoje nejautroje, konfidencialiai ir saugiai. Nuo šių metų atliekame ir medikamentinį nėštumo nutraukimą. Visi reikalingi tyrimai atliekami vietoje, atsakymai

Daugiau >

Gimdos kaklelio vėžio profilaktika

Rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu padidėja moterims nuo 30 metų, o daugiausiai serga 45-55-erių metų amžiaus. Pastaraisiais metais mokslininkai įrodė, kad jo atsiradimui didžiausią reikšmę turi žmogaus papilomos virusas

Daugiau >

Mamografija ar krūtų echoskopija?

Krūtų mamografijos tyrimas Mamograma yra vienas iš svarbiausių krūtų ligų tyrimų. Jis atliekamas mamografu, naudojant rentgeno spindulius, tokiu būdu išgaunant detalų krūties vaizdą. Šio tyrimo tikslas – aptikti įvairius

Daugiau >