Viskas apie saulės vitaminą – vitaminą D

Vitaminas D neretai vadinamas saulės vitaminu, kadangi didžiausią vitamino D kiekį mūsų organizmas gauna tuomet, kai mes būname saulėje. Vitaminas D yra itin svarbus elementas mūsų imuninei sistemai, kaulų, raumenų ir dantų sveikatai, o jo stoka gali paveikti tam tikrų ligų atsiradimą, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligos, autoimuniniai, onkologiniai susirgimai ir kt. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos klimato zonoje itin saulėtų dienų būna ne tiek daug, ypač šaltuoju metų laikotarpiu, todėl mūsų regione vitamino D trūkumas nustatomas kone kiekvienam gyventojui – nuo pačio mažiausio ir garbaus amžiaus senjoro. Nepaisant to, kad vitamino D galima gauti iš maisto papildų, maisto produktų, tačiau buvimas ant saulės vitamino D koncentraciją organizme padidina geriausiai. Nereikėtų pamiršti, kad saulės spinduliai mums ne tik padeda mūsų odai gaminti itin svarbų elementą – vitaminą D, bet ir gali kelti pavojų mūsų odos sveikatai. Taigi, kyla klausimas: kas geriau, ilgai būti kaitrioje saulėje, tokiu būdu sudarant galimybę kauptis vitamino D atsargoms mūsų organizme, ar vis dėlto teptis kremais nuo saulės, tokiu būdu sumažinant kaitrios saulės pavojų, tačiau sumažinant vitamino D gaminimą?

 

Vitaminas D ir jo pagrindinės sąvybės

Vitaminas D – tai riebaluose tirpus vitaminas, kuris yra labai svarbus normaliai žmogaus sveikatai palaikyti. Vitaminas D skatina kalcio ir fosforo įsisavinimą ne tik tam, kad kaulai, dantys, raumenys galėtų tinkamai funkcionuoti,  bet ir užtikrinti raumenų formavimąsi bei visos nervų ir imuninės sistemos veikimą.

Pagrindines šio vitamino savybes būtų galima išskirti šias:

  • Kaulų stiprinimas;
  • Raumenų stiprinimas;
  • Imuninės sistemos stiprinimas;
  • Sveikos dantų būklės užtikrinimas.

Vitamino D trūkumas – kaip jį atpažinti?

Vitamino D trūkumą reikia įtarti esant įvairiems sveikatos sutrikimams ar nusiskundimams, kuriuos gali sąlygoti įvairios priežastys, tame tarpe ir vitamino D trūkumas.

  • Aukštas kraujo spaudimas;
  • Nuovargis ir mieguistumas;
  • Pablogėjusi atmintis;
  • Dėmesio ir susikaupimo stoka;
  • Raumenų ir kaulų silpnumas;
  • Sąnarių uždegimas;
  • Lėtiniai skausmai;
  • Prakaitavimas;
  • Dirglumas;
  • Nemiga;
  • Depresija;
  • Dažnai paūmėjančios uždegiminės ligos.

Vitamino D trūkumas tam tikrais atvejais gali būti susijęs ir su nevisaverte mityba, fizinio aktyvumo trūkumu, nutukimu, kai kuriomis lėtinėmis ligomis (diabetu, žarnyno ligomis). 

Pats efektyviausias būdas, nustatyti vitamino D koncentraciją – atliekamas tiriant kraują laboratorijoje. Tyrimo rezultatas parodys, ar vitamino D atsargos yra pakankamos ar ne, tokiu atveju, pasitarus su savo šeimos gydytoju, nuspręsite, ar reikia imtis papildomų priemonių.

 

Kaip gauti vitamino D?

Vitaminas D gali būti gaunamas trim būdais:

  • Būnant saulėje – pagrindinė vitamino D trūkumo priežastis nepakankamas buvimas saulėje. Reikėtų kiekvieną dieną pabūti bent 15 minučių saulėje, kiek įmanoma daugiau apnuoginus kūną, kadangi tokiu būdu saulės spinduliuotė veikia didesnį odos plotą ir greičiau gaminamas vitaminas D. Svarbu nepamiršti, kad būnant saulėje ilgiau – būtina naudoti apsaugą nuo saulės (SPF) tam, kad apsaugotume odą, tačiau tuo metu vitamino D gamyba yra ženkliai sumažinama;
  • Iš maisto produktų – kad užtikrinti reikalingą vitamino D koncentraciją organizme, rekomenduojama vartoti produktus, kuriuose natūraliai randamas vitaminas D, t.y. riebi žuvis (lašiša, sardinės, silkė, ungurys), koncenvuotas tunas, kiaušinių tryniai, sviestas, pienas, grūdai, aliejus, grybai;
  • Vartojant maisto papildus – jei nepavyksta natūraliais būdais išlaikyti organizme rekomenduojamo vitamino D kiekio, tuomet į pagalbą reikėtų pasitelkti maisto papildus. Dėl maisto papildų vartojimo, rekomenduojame konsultuotis su savo šeimos gydytoju.

Kokie pavojai kyla dėl per ilgo buvimo saulėje?

Svarbu paminėti, kad vitamino D koncentracija organizme – itin svarbu, tačiau nereikėtų piktnaudžiauti ir per ilgai būti saulėje be apsaugos nuo saulės. Nors šios priemonės poveikis sumažina vitamino D gamybą, tačiau ji apsaugo nuo kaitrios saulės keliamų pavojų, pavyzdžiui, odos nudegimo, senėjimo, odos melanomos atsiradimo.

Nepaisant to, kad buvimas saulėje padidina vitamino D gamybą, tačiau šio vitamino, kaip ir buvo minėta aukščiau, galime gauti ir iš aplinkos –   tinkamų maisto produktų ar esant reikalui papildomai panaudojant maisto papildų.. Dėl šios priežasties, vis dėlto geriausia rasti „aukso viduriuką“ – saikingai mėgautis saulės spinduliais, o esant per dideliam vitamino D trūkumui – stengtis papildomai jo gauti iš kitų šaltinių.

Jeigu jaučiate nurodytus simptomus, sergate lėtinėmis ligomis ar įtariate, kad Jums gali trūkti vitamino D, maloniai kviečiame pas mus, Dr. A. Kildos klinikoje, atlikti Vitamino D laboratorinį tyrimą iš kraujo, o su tyrimo rezultatu kreipkitės į savo šeimos gydytoją dėl tolimesnių rekomendacijų.

Tyrimų įkainius rasite čia

Tyrimo atlikimui išankstinė registracija nėra reikalinga.

AKTUALŪS STRAIPSNIAI

Kodėl svarbu pasiskiepyti nuo erkinio encefalito?

Artėjant pavasariui norime vis daugiau laiko praleisti gamtoje, tačiau šylant orams susidaro palankios sąlygos suaktyvėti erkėms, tuo pat metu padidinant riziką žmonėms užsikrėsti erkių pernešamomis ligomis – erkiniu encefalitu

Daugiau >

Peršalimas – simptomai ir kaip sau padėti?

Artėjant žiemos sezonui ir keičiantis oro sąlygoms, vis dažniau aplink save pastebime sergančius asmenis, neretai ir pačius mus užklumpa peršalimo simptomai. Nors peršalimas yra dažna ir nepavojinga liga, tačiau

Daugiau >