Mamografija ar krūtų echoskopija?

Krūtų mamografijos tyrimas

Mamograma yra vienas iš svarbiausių krūtų ligų tyrimų. Jis atliekamas mamografu, naudojant rentgeno spindulius, tokiu būdu išgaunant detalų krūties vaizdą. Šio tyrimo tikslas – aptikti įvairius krūtų pakitimus. Moterims, jaunesnėms nei 35 metų, vietoj mamografijos dažniau taikomas ultragarsinis tyrimas. Mamografinis tyrimas profilaktiškai atliekamas nemokamai (kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų) kartą per 2 metus moterims nuo 50 metų iki 69 metų (imtinai), apdraustoms Privalomuoju sveikatos draudimu ir turinčioms šeimos gydytojos siuntimą. Tačiau esant nusiskundimams ar pakitimams krūtyse dar iki 50 metų amžiaus, gydytojas gali rekomenduoti/išrašyti siuntimą atlikti mokamą mamografinį tyrimą.

Esant nusiskundimams, ar pakitimams, gali būti rekomenduojama atlikti tiek mamografiją, tiek ultragarsinį krūtų tyrimą. Esant neaiškumams, gydytojas gali papildomai atlikti ir darinio krūtyje biopsiją – plona adatėle darinys punktuojamas ir histologiškai tiriama punkcijos metu gauta medžiaga.

 

Mamografijos privalumai ir trūkumai

Privalumai:

  • Tai jautrus ir specifiškas tyrimas, kuriuo galima aptikti iki 85–90% krūties vėžio atvejų, aptinkami mikrokalcinatai, mažesni nei 0,5mm;
  • Galima aptikti auglį dvejais metais anksčiau nei jis bus apčiuopiamas;
  • Apšvitinimo rentgeno spinduliais kiekis yra nedidelis ir mažai kenksmingas, palyginti su tyrimo teikiamais privalumais;
  • Mamografijos vaizdus vertina du vienas nuo kito nepriklausomi gydytojai radiologai, tai padidina tikimybę nepraleisti ir laiku aptikti esančius pakitimus krūtyse.

Trūkumai:

  • Ne taip efektyviai aptinkami augliai moterims, jaunesnėms nei 30 metų, nes jų liaukinis krūtų audinys yra daug tankesnis;
  • Procedūros metu krūtis yra suspaudžiama, todėl jaučiami nemalonūs pojūčiai tyrimo metu;
  • Neigiamas atsakymas ne visada reiškia, jog vėžio nėra;
  • Net ir atliekant mokamą tyrimą (nepatenkant į profilaktinės krūtų programos amžiaus ribas) siuntimas bet kokiu atveju reikalingas.
Krūtų tyrimas ultragarsu

Ultragarsinis tyrimas atliekamas naudojant aukšto dažnio garso bangas, kurio metu matomas giliųjų krūtų audinių atvaizdas, apžiūrimi esantys ar besiformuojantys pakitimai. Ultragarso tyrimo pranašumas, lyginant su mamografija, yra tas, jog įtarus krūties vėžį tyrimo metu galima sukurti įtartino darinio vaizdą iš įvairių pozicijų ir įvertinti jį visapusiškai.

Ultragarso tyrimas yra papildomas ir labai vertingas vaizdinės diagnostikos įrankis. Svarbus tyrimo ultragarsu privalumas yra tame, jog juo galima aiškiai atskirti nepiktybinį darinį, pvz., cistą ir piktybinį auglį, kurie mamogramoje neretai atrodo labai panašiai. Deja, ultragarsu neįmanoma aptikti kalcinatų.

Ultragarsinio tyrimo privalumai ir trūkumai

Privalumai

  • Saugus, neskausmingas, neinvazinis krūties ištyrimo metodas;
  • Nenaudojami rentgeno spinduliai;
  • Vaizdas išgaunamas akimirksniu, esančius darinius galima stebėti iš įvairių pozicijų;
  • Aiškiai parodo skirtumą tarp cistų ir piktybinių darinių;
  • Gali būti naudojamas, norint atlikti darinio biopsiją.

Trūkumai:

  • Ne toks išsamus kaip mamografinis tyrimas;
  • Paprastai negali aptikti smulkių kalcinatų darinių;
  • Skirtingiems gydytojams atliekant tą patį tyrimą galimi klaidingi rezultatų vertinimai;
  • Rezultatų patikimumas visiškai priklauso nuo tyrimą atliekančio gydytojo profesionalumo.

Kaip atliekamas tyrimas ultragarsu?

Ultragarsinio tyrimo metu Jūsų paprašys atsigulti ant nugaros ir pakelti rankas prie galvos. Tokioje kūno padėtyje jūsų krūtis suplokštėja ir prisiploja prie krūtinės ląstos, taip išgaunamas tikslesnis vaizdas. Kad aparato daviklis galėtų užfiksuoti jūsų krūties vidinį vaizdą, naudojamas specialus gelis, kuriuo ištepama jūsų krūtis. Tada davikliu liečiami įvairūs krūties plotai, o aukšto dažnio garso bangos atsimušdamos nuo skirtingų krūties audinių kompiuterio ekrane sukuria vaizdą, kurį gydytojas gali įvertinti, išmatuoti ir išspausdinti šio vaizdo nuotrauką.

Jeigu ultragarsu atliktas tyrimas patvirtina mamografijos tyrimo rezultatą, kad krūtyje esantis darinys yra nepavojingas, tai yra, nepiktybinis, tolesni tyrimai gali būti nebetaikomi. Vis dėlto, jeigu lieka kokių nors abejonių dėl gumbelio krūtyje, gali būti, jog jums bus pasiūlyta papildomai atlikti biopsiją. Ultragarsas gali labai praversti atliekant biopsiją, nes davikliui nurodžius tikslią darinio vietą specialistas gali nukreipti biopsijos adatą tiesiai į darinį.

Kada atlikti mamografiją, o kada – ultragarsinį tyrimą?

Jaunoms moterims, kurių krūtyse vyrauja liaukinis audinys, pirmo pasirinkimo tyrimas yra ultragarsas, nes ultragarsu geriau įvertinamas liaukinis audinys, kai tuo tarpu rentgeno spinduliams (mamografija) liaukinis audinys yra blogiau pralaidus ir gali užstoti įvairius darinius krūtyse. Kartais net ir jaunų moterų krūtyse galime matyti tik riebalinį audinį todėl, esant įtarimams, kartais tenka atlikti mamografiją, nes riebalinis audinys geriau įvertinamas mamografiškai. Kai kurios vėžio formos pasireiškia tik apkalkėjimais krūtyse, kurie ultragarsu negali būti įvertinami, o mamografiškai galima gana tiksliai įvertinti apkalkėjimų pobūdį ir diferencijuoti gerybinius darinius nuo piktybinių. Taigi nors jaunoms moterims echoskopija yra pirmo pasirinkimo tyrimas, esant reikalui radiologas gali paskirti ir rentgenologinį tyrimą (mamogramą), jei to prireiktų vertinant echoskopinį vaizdą.

Moterims nuo 50 metų amžiaus pirmo pasirinkimo tyrimas yra mamografija. Atlikus mamografiją, gydytojas radiologas gali nurodyti, kad diagnozės patikslinimui reikalingi papildomi tyrimai, pavyzdžiui, echoskopija. Echoskopijos tyrimas gali būti reikalingas papildomai, kadangi ne visada galima atskirti, ar liaukiniame audinyje, kuris kartais būna toks tankus, kad gali užstoti darinius, yra kokių nors patologinių pakitimų, ar stebimas sutankėjimas visgi yra nereikšmingas. Ultragarsinis tyrimas leidžia lengvai atskirti cistinius darinius nuo solidinės struktūros darinių, įvertinti latakus bei juose aptinkamus darinius, įvertinti jų vidinę struktūrą. Tai yra būtina, kai mamografinio tyrimo metu aptinkamas įtartinas darinys. Negalima vienareikšmiškai pasakyti, kad reikalingas kuris nors vienas tyrimas – sprendžiama individualiai pagal vyraujanti audinį krūtyse ir klinikinę situaciją.

Jeigu jaučiate nusiskundimus, apčiuopėte gumbelius ar sukietėjimus, ar norite profilaktiškai pasitikrinti krūtis, kviečiame tai padaryti pas mus – Dr. A. Kildos klinikoje! Atliekame ultragarsinį (echoskopinį) krūtų ištyrimą, mamografijos tyrimą, pagal profilaktinę krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programą, kuri kompensuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų, taip pat mokamą mamografijos tyrimą (tai rentgenologinis tyrimas, kuriam reikalingas siuntimas).

Daugiau informacijos apie teikiamas paslaugas ir gydytojus telefonu +370 37 338286.

Užsiregistruoti vizitams galite telefonu +370 37 338286 arba internetu https://kreg.medsystem.lt/Login.aspx?SK_ID=15

AKTUALŪS STRAIPSNIAI

Intymios higienos patarimai moterims

Intymi higiena – svarbi ir neatsiejama moterų sveikatos dalis. Intymios higienos priežiūra, svarbi lygiai tiek pat, kiek ir viso kūno priežiūra, tačiau turinti tam tikrų ypatybių, skirtumų, lyginant su

Daugiau >

Nėštumo nutraukimas

Nėštumo nutraukimo procedūra Dr. A. Kildos klinikoje yra mokama, atliekama pilnoje nejautroje, konfidencialiai ir saugiai. Nuo šių metų atliekame ir medikamentinį nėštumo nutraukimą. Visi reikalingi tyrimai atliekami vietoje, atsakymai

Daugiau >

Kolposkopija – kas tai?

Kolposkopija yra medicininė diagnostinė procedūra, skirta vizualiai ištirti gimdos kaklelį, taip pat makštį ir vulvą naudojant kolposkopą (tai specializuotos paskirties mikroskopas). Pagrindinis šio instrumentinio tyrimo tikslas – užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui, anksti

Daugiau >

Gimdos kaklelio vėžio profilaktika

Rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu padidėja moterims nuo 30 metų, o daugiausiai serga 45-55-erių metų amžiaus. Pastaraisiais metais mokslininkai įrodė, kad jo atsiradimui didžiausią reikšmę turi žmogaus papilomos virusas

Daugiau >